Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 

Se poate identifica un user google?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,423
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlexis1, on 04 martie 2018 - 17:45, said:

De unde stii tu ca nu a avut legatura cu magazinul? Ceri buletinul si faci copie la intrare in magazin?

Te-ai gandit ca poate individul foloseste un alias ca nume online, ca de altfel majoritatea oamenilor?
Dar de unde stii tu ca eu am magazin? Poate am salon de masaj?
Poate am club de striptease?  Poate, poate.
Poate imi rezerv dreptul de a-mi selecta clientela, si cand le tai factura pentru servicii, am nevoie de CI.  Am un folder cu CI al tuturor clientilor din ultimii  ani.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttfmercedez, on 04 martie 2018 - 18:16, said:

Dar sa dai rating slab fara sa comentezi, doar sa te afli in treaba, ce justificare are?
Concurenta, poate nu-i place de moaca ta, de catelul tau.
Poate i-ai arunct cu nisip in ochi cand erati colegi in gradinita, nimicuri dintr-astea.

#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posttfmercedez, on 04 martie 2018 - 18:21, said:

Dar de unde stii tu ca eu am magazin? Poate am salon de masaj?
Poate am club de striptease?  Poate, poate.
Poate imi rezerv dreptul de a-mi selecta clientela, si cand le tai factura pentru servicii, am nevoie de CI.  Am un folder cu CI al tuturor clientilor din ultimii  ani.
Am spus la modul general magazin.
Nu stiu ce magazin ai tu si ce clienti dar de la mine nu vede nimeni CI (si in nici un caz copie CI), cu atat mai mult un vanzator care cel mai probabil face colectare de date personale in mod ilegal, contrar legii, fara sa fie autorizat pentru asta si nerespectand regimul colectarii si pastrarii datelor personale. .

Ramane valid ce am spus mai sus, poate a fost doar un potential client care a venit, a vazut, a plecat nemultumit, fara sa devina client. Sau si la aia le scanezi buletinul la intrare?

Edited by lexis1, 04 March 2018 - 18:26.


#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,609
  • Înscris: 30.07.2007
Daca sunt 100 de persoane care au apreciat la cinci stele nici nu conteaza.
Inteleg ca nu sunt.

#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ce bun ar fi un Yelp pentru Romania, din nefericire Yelp nu are interes sa intre pe piata din Romania si au motive destule.

#24
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postlexis1, on 04 martie 2018 - 18:20, said:

Deci e review la frizerie?
Nu e mah frizerie.
Uratul ala de i-a lasat 1 stea lu' Mercedez e pretenu' lu ala care are frizerie, lu' care Mercedez i-a dat el o stea ca i-o fi facut parul nasol vreodata.
[ https://media1.tenor.com/images/8a708e46b9d52f4c7c3cc40b38fa7317/tenor.gif?itemid=5315288 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce n-ai inteles, e caracatita mare cu stelutzele astea. ;)
Vrei o schema ?!  :)

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,423
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrocko.dilul, on 04 martie 2018 - 18:26, said:

Daca sunt 100 de persoane care au apreciat la cinci stele nici nu conteaza.
Inteleg ca nu sunt.
Da mai, am 13 recenzii de 5 stele si una de 1 stea. Acest mircea munteanu se pare ca a facut o singura recenzie, si aia la mine. Daca ma gandesc bine, si pe vecinul meu il cheama mircea, si la maica-sa ne adresam cu "dna Munteanu".  Sa fie o coincidenta?

View Postmybrandnewmail59, on 04 martie 2018 - 18:33, said:

Nu e mah frizerie.
Uratul ala de i-a lasat 1 stea lu' Mercedez e pretenu' lu ala care are frizerie, lu' care Mercedez i-a dat el o stea ca i-o fi facut parul nasol vreodata.
[ https://media1.tenor.com/images/8a708e46b9d52f4c7c3cc40b38fa7317/tenor.gif?itemid=5315288 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce n-ai inteles, e caracatita mare cu stelutzele astea. ;)
Vrei o schema ?!  :)
Ai inteles tu ceva, dar nu chiar bine. Ala era altu', care a si mentionat de ce anume da el o recenzie de o stea, pentru ca o cunostinta de-a noastra a dat recenzie proasta afacerii unui prieten de-al sau. Si pe ala il cheama "Dan Alexa" dar stati linistiti ca nu e ala. Btw chiar l-am cunoscut pe fotbalist candva.

#26
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dar câte angoase pentru un simplu review. Nici nu vreau să-mi închipui cum reacționează un astfel de patron/manager/șef de sală/șef de ospitalitate dacă te duci să faci o reclamație în persoană ...

Edited by britneysbitch, 04 March 2018 - 18:45.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttfmercedez, on 04 martie 2018 - 17:27, said:

Cineva a lasat rating de o stea la un "business" de pe Maps, fara sa lase un comentariu. Se numeste Mircea Munteanu.
Pusca si cureaua lata.. google a gasit juma de milion de rezultate pentru cautare "mircea munteanu".  
Daca dau click pe numele respectivului se deschide doar o pagina de maps cu contributiile lui , review-uri, comentarii, poze &kkt. Nimic, o pagina personala gen G+. Pot doar sa-i dau reply sa-l intreb de ce a dat nota proasta, din moment ce nu a avut nici o tangenta cu firma careia i-a lasat un rating de o stea.
eu am dat o stea la acest topic
daca vroia sa-ti spuna " de ce " iti lasa measaj, ce faci tu este la limita hartuirii online, iar google nu aproba asa ceva.

#28
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Si alea 13 recenzii de 5 stele sunt venite de la rude, prieteni, cunostinte?
Adica cum se practica in Romania, cand pui locatia pe maps, dai veste la toti sa aiba si ei grija sa puna ceva de bine acolo Posted Image
Atunci inteleg de ce e un soc ca a venit un review de la un necunoscut de 1 stea.

View Posttfmercedez, on 04 martie 2018 - 18:44, said:

Da mai, am 13 recenzii de 5 stele si una de 1 stea. Acest mircea munteanu se pare ca a facut o singura recenzie, si aia la mine.

Edited by lexis1, 04 March 2018 - 18:49.


#29
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postbritneysbitch, on 04 martie 2018 - 18:45, said:

Dar câte angoase pentru un simplu review. Nici nu vreau să-mi închipui cum reacționează un astfel de patron/manager/șef de sală/șef de ospitalitate dacă te duci să faci o reclamație în persoană ...
Eu il inteleg si-am scris mai sus in detaliu un caz oarecum similar. Pentru un mic business orice nota negativa afecteaza mult nota globala, mai ales la inceput, si mai ales cand e nejustificata, dupa cum pare-a spuns tfmercedez.

La fel se poate intampla si-intr-un sistem de vanzare / cumparere online, gen eBay, okazii etc. (cu singura diferenta c-acolo esti sigur c-a existat o tranzactie, pe cand pe Google oricine poate lasa o recenzie fara text cu cate stele vrea, fara se pare a putea face prea mult).

View PostMarianG, on 04 martie 2018 - 18:47, said:

eu am dat o stea la acest topic
daca vroia sa-ti spuna " de ce " iti lasa measaj, ce faci tu este la limita hartuirii online, iar google nu aproba asa ceva.
Si daca hartuirea a fost inversa, tocmai cel care-a lasat o stea a vrut inadins sa-i afecteze ratingul? Demersul sau cel putin oful lui tfmercedez mi se par legitime.

#30
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Poate e putin off-topic ce voi povesti. Nu e un punct de vedere asupra problemei initiatorului, vreau doar sa va arat unde poate duce suspiciunea.

Acum vreun an am sunat pe la mai multe plafaruri intreband de un produs banal de altfel, dar care se gasea mai greu in perioada aia si avea si un pret cam umflat. Numerele de telefon le gasisem pe Google Maps sau pe siteurile respectivelor magazine. La cateva ore ma pomenesc cu un telefon al unui proprietar de plafar, care dupa ce se recomanda ma intreba nici mai mult nici mai putin care e numele meu si de unde am eu acel numar de telefon al plafarului X. In continuare ma acuza ca am sunat in mai multe locuri ca sa intreb de produsul respectiv (probabil ca plafarul lui avea mai multe puncte de desfacere). A inceput sa creasca tonul, acuze, jigniri, m-a amenintat ca suna la politie. Am vrut sa-i spun ca sunt un simplu cumparator, ca face o greseala vorbindu-i asa unui potential client, dar nu puteai sa te intelegi cu el. Intr-un final am inchis telefonul satul sa-i aud tiradele. Probabil ma credea un concurent sau un speculator, nici astazi nu am inteles ce o fi fost in mintea lui. Oricum, cel care a pierdut in urma discutiei a fost el, probabil nici nu stie asta.

Edited by effect, 04 March 2018 - 18:56.


#31
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posteffect, on 04 martie 2018 - 18:52, said:

A inceput sa creasca tonul, acuze, jigniri, m-a amenintat ca suna la politie. Am vrut sa-i spun ca sunt un simplu cumparator, ca face o greseala vorbindu-i asa unui potential client, dar nu puteai sa te intelegi cu el. Intr-un final am inchis telefonul satul sa-i aud tiradele.
Astia sunt "intreprinzatorii" tarii... aia cinstiti, civilizati nu se baga in mocirla "afacerilor" romanesti.
Deaceea e bine sa nu cheltui nici un ban intr-o afacere romaneasca, sa cheltui toti banii in afaceri multinationale, alea care fac economia tarii sa functioneze, care vin si baga milioane de euro sa deschida o locatie, ba mai mult se apuca si sa asfalteze si amenajeze domeniul public din zona ca sa faciliteze accesul civilizat la locatie, ca autoritatile sunt ocupate sa care cu geamantanul banii publici in tari straine unde sa fuga cand se strica treaba.

Edited by lexis1, 04 March 2018 - 19:00.


#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdea_dimi, on 04 martie 2018 - 18:50, said:

Si daca hartuirea a fost inversa, tocmai cel care-a lasat o stea a vrut inadins sa-i afecteze ratingul? Demersul sau cel putin oful lui tfmercedez mi se par legitime.
atunci nu te lasi supus criticii

#33
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostMarianG, on 04 martie 2018 - 18:58, said:

atunci nu te lasi supus criticii
?!? Concret ce inseamna asta?!? Iti scoti business-ul din Google?

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005
Daca nu-ti convin serviciile / conditiile oferite de Google ?
Da!

#35
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu, nu te apuci de afaceri.
Afacerea e ceva public, fiecare are dreptul sa comenteze si sa se exprime cum doreste cu privire la afacere pe orice pagina vrea el.
Da, unii au impresia ca si daca postezi numele unei firme e ilegal, ca nu si-a dat firma acceptul Posted Image
Ce sa faci, asa e cand capitalistii nu sunt decat niste comunisti inraiti.

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Patronii din Romania sunt dupa chipul si asemanarea politicienilor, vor sa aiba bani,influenta si sa fie corupti si hoti, dar cand dau bot in bot cu domnul Bot crapa ficatul in ei ca le spune in fata infractor, ei avand chiar condamnari definitive si irevocabile si fiind dovediti ca fiind infractori.

Asa si patronii, cum le spune cineva adevarul in fata, crapa ficatul in ei, ca nu sunt obisnuiti sa aiba persoane integre in jurul lor, numai sclavi care aproba si pupa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate